قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

اهمییت شادی و بازی برای کودکان

خانه بازی برای کودکان
فوریه 8, 2018
نمایش همه

اهمییت شادی و بازی برای کودکان

شادی و بازی لازمه زندگی همه آدم ها است اما یان شادی برای برای بچه ها نقش تعیین کننده دارد و بر روی رشد و سلامت روانی در بزرگ سالی او تاثیر می گذارد . شادی به روش های مختلف تامین می  به که هر روش می تواند در نقطه مثبتی بر روی زندگی کودکان باشد. مادری که در خانه شاد باشد و شیطنت بکند زندگی را به جریان می اندازد اگر در خانه بازی کند ، شوخی کند ، و صد البته بازی همه اهل خانه نوید زندگی می دهد . انتقال شادی از پدران و مادران و کودکان امکان پذیر است .همین چند سال کودکی است که وقت بازی های کودکانه است . در واقع کودک شاد امروز ،فرد موفق و شاد آینده خواهد بود .

بازی کردن با کودکان ،کشف دنیا ، قوانین طبیعت ، تفکر در پیرامون زندگی را می‌آموزد آنها توانایی‌های خود را در بازی‌ها می‌سنجند که هیچ علمی آن را به کودکان نخواهد آموخت. کودکی که به اجبار والدین به جای بازی و تحرک و شادی پشت میز کلاس زبان می‌نشیند، کودکی که به جای گرفتن مداد رنگی برای نقاشی و خط‌خطی کردن، الفبا را می‌آموزد، رشد سالم روانی را که بین یک تا شش سالگی اول زندگی باید اتفاق بیفتد را از دست می‌دهد.  کودک دانشمند امروز، انسان مضطرب فرداست که شانس پیشرفت در بسیاری از زمینه‌های احساسی را از دست خواهد داد .

کودکان سرشار از انرژی اند و نیاز دارند که انرژی درونی شان را به نحو مطلوب تخلیه کنند که این فقط با بازی امکان پذیر می شود . چیزی که باید حتما به آن توجه کرد این است که از جر و بحث و جدال بین والدین ، تنش را در کودکان ایجاد کرده و اثرات منفی و مخربی را بر عملکرد مغز آن ها می گذارد . شاید اثرات مخرب این اختلال را ندانیم اما این اتفاق ها باعث اختلالا در یادگیری و در مدیریت صحیح احساسات آن ها می شود .

رشد و شکوفایی کودکان

بازی خوب مخصوصا بازی با هم سن و سال ها در مکان هایی که برای بازی ساخته شده مثل خانه بازی باعث رشد و شکوفایی کودکان می شود آن ها با بازی کردن در کنار هم به شادمانی می پردازند و این شادمانی خلاقیت را در وجود آن ها بر می انگیزاند و احساس لذت و موفقیت را در وجود آن ها متبلور می کند . وجود محیط امن و سالم خانه شادی بازی بازی ها را به سمت سازندگی و و محیط هایی که برای کودکان ناامن باشد بازیرا تخریب می کند .

کودک باید بدون ترس و اضطراب، بدون تحمیل و نگرانی به بازی بپردازد و لذت ببرد، والدین می‌بایست دورا دور حامی کودکان در بازی‌ها باشند . از عوامل مهم برای رشد کودک در سنین پیش از دبستان بازی ها هستند . رقابت در بازی‌ها نقش مخرب و مشارکت و همکاری نقش سازنده برای کودکان دارد، بازی تمرین زندگی است تمام مهارت‌های زنگی را در بازی می‌آموزند.

کودکان وقتی وارد محیط بزرگتر از خانواده مثل مهد کودک می شوند با همه آموزش ها آشنا می شوند مثل  با هم بودن، با هم خندیدن، با هم بازی و شادی کردن، با هم خوابیدن و … را یاد می گیرند و همه فعالیت های اجتماعی را که باید در بزرگسالی می بایست انجام دهند را پایه گذاری می کنند و کم کم این آموزه ها را فرا می گیرند .

بیشتر آموزه ها را فقط با بازی یاد می گیرند و به شکلی غیر مستقیم . این بازی نمود هایی را دارد که کم کم ظاهر می شود مثل پاره شدن سر زانوهای شلوار پسر بچه‌ها، لباس‌های گلی و خاکی، زمین خوردن‌ها، زخم‌ها و سر شکستن‌ها همه بخشی از نگرانی هر روزه پدر و مادرهایی بود که صاحب فرزندان کوچک بودند اما با آ‌مدن بازی‌های رایانه‌ای و رواج زندگی آپارتمان‌نشینی دیگر از آن هیاهوی کودکانه خبری نیست. در زمان ها قدیم و قبل تر بچه ها  ساعت ها می دویدند ، می خندیدند ، تحرک داشتند ، گروهی آواز می‌خواندند، گروهی شادی می‌کردند و … اما الان بی تحرکی و تنهایی عامل تهدیدی بر علیه کودکان با شده است .

چرا کودکان مان را مثل دوران کودکی خود تربیت نکنیم

در طبیعت چادر بزنیم، در هوای بارانی بدویم، برف‌بازی کنیم، گل‌بازی، شن‌بازی، پریدن به روی شاخه‌ها، بالا رفتن از تپه و کوه، طناب بازی، توپ وسطی، دزد و پلیس، بیل زدن باغچه، آتیش درست کردن و خاموش کردن و هزاران هزار بار بازی دیگر … چرا؟ برای اینکه غرق در روزمرگی خودمان شدیم و از شادی و هیجان درونی کودکان‌مان غافل شدیم و تصور اینکه بهترین تبلت و آی‌پد را برایشان تهیه کردیم.

بهترین بازی برای کودکان ساختن و خراب کردن است مثل پازل ها ،شن بازی ، خانه سازی و … کودکان نیاز دارند که تحرک داشته باشند و انرژی درونی خود را تخلیه کنند مثل طناب‌ بازی، طناب‌کشی، مسابقات گروهی، پریدن، رنگ‌آمیزی کردن، روزنامه پاره کردن، گوله کردن، پرتاب کردن، آب‌بازی، توپ‌بازی، گرگم و گله می‌برم و هزاران بازی خلاق دیگر در قالب نمایش‌های عروسکی، خلاق و… در بازی ها به بچه ها یاد بدهیم که گروهی بازی کنند اجتماع کوچک خود را داشته باشند گروهی وسیله های بازی را پخش کنند و گوهی آن را جمع کنند

تعامل والدین و کودکان، تاثیر عوامل محیطی، در نظر گرفتن خلق و خوی کودکان، شرایط مکانی، جوی، زمانی همه به داشتن یک محیط شاد برای کودکان ضروری است. با دست‌های خالی نیز می‌توان به کودکانمان لبخند و شادی را هدیه داد. بیائید کودکان خود را در آغوش بگیریم و به آنها مفهوم عشق و امید به فردا را یاد بدهیم. آنها مالکان فردای ما هستند، انسان‌های درستکار، واقعی، با وجدان، انسان‌دوست، هم نوع‌گرا، شاد و سرزنده تحویل جامعه بدهیم. جامعه ما نیاز به تربیت انسان‌های پویا، شاد، متفکر، خلاق و سازنده دارد چرا ما به عنوان یک انسان از این وظیفه انسانی خویش که خداوند هدیه داده سرباز زنیم.

Design By Adib IT Group